ÜYE GİRİŞİ
E-Mail
Şifre
» Şifremi unuttum

PIRLANTA

BerraklıkÖnemli noktalar
  • Berraklık pırlantanın içinde yer alan kusurların miktar ve büyüklüğünü ifade eden kalite ölçüsüdür.
  • Bu kusurların büyük bölümü gözle görülemeyen, pırlantanın güzelliğini pek etkilemeyen naturel farklılıklardır.

pırlanta beraklığı


Berraklık konusu, çoğu uzman tarafından bir pırlantanın güzelliğini en az etkileyen faktör arasında sayılsa da, çoğu kişinin kafasını karıştıran bir konudur. Aslında anlaşılması en kolay 4 C özelliği olan Berraklık, bir pırlantanın içinde yer alan kusurların büyüklüğünü ve sayısını ifade eder. Gemologlar bu kusurları bulut, leke, içerik, çizgi gibi kelimelerle ifade ederler. Bu kusurlardan en az ve en küçüklerine sahip olan pırlantalar en kaliteli olarak tanımlanırlar. Ancak bu kusurların varlığı çoğu zaman pırlantanın güzelliğini bozucu bir etki teşkil etmez.

Pırlanta Berraklığı
FL,IF Pırlantanın yüzeyinde ya da içinde büyüteç altında dahi herhangi bir leke bulunmadığını ifade eder, dolaysıyla fiyatı en yüksek berraklık sınıfıdır. Tavsiyemiz: Berraklık konusunda mükemmelliyetçi iseniz, büyüteç altında dahi sıfır leke olması sizin için önemli ise, FL-IF tercihini kullanmalısınız.
VVS1, VVS2 Hemen hiç lekesiz anlamına gelir. Pırlantada çok çok ufak ve 1-2 tane leke mevcuttur. Uzman olmayan kişiler, büyüteç altında dahi, lekesiz olarak niteleyeceklerdir. Tavsiyemiz: Berraklık sizin için en önemli kriterlerden biriyse, VVS1-VVS2 tercihini yapabilirsiniz.
VS1, VS2 Pırlantada sadece büyüteç altında görülebilen 2-4 ufak leke olduğu anlamına gelir. Tavsiyemiz: Kalite fiyat oranı en yüksek sınıflardan biridir, eğer büyüteç altında dahi temiz görünen bir pırlantayı en uygun fiyata almayı hedefliyorsanız, VS1-VS2 tercihini yapın.
SI1, SI2 Pırlantanın hatırı sayılır sayıda sadece büyüteç altında görülebilen leke içerdiğini gösterir. Tavsiyemiz: Kalite fiyat oranı en yüksek sınıflardan biridir, eğer çıplak gözle tertemiz görünen bir pırlantayı en uygun fiyata almak istiyorsanız, SI1 ya da SI2 tercih edebilirsiniz.
I1, I2, I3 Çıplak gözle görülen birçok kusura sahip berraklık sınıfı. PIRLANTA.NET bu kalitede pırlanta bulundurmaz.

Hangi berraklığı tercih etmeliyim?
  • FL-IF kalitesinden çok daha uygun fiyatlı olan, ancak güzelliği kesinlikle mükemmel olan VS1 ya da VS2 sınıfını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Ekonomik bir alternatif arıyorsanız, büyüklük ve renk sizin için daha önemliyse, SI1 ve SI2 sınfılarını da tercih edebilirsiniz. Söz konusu pırlantanın ihtiva ettiği kusurların gözle görülür olmamasına özellikle dikkat ettiğimizi belirtelim.

Berraklık özelliğini bitirdiğinize göre, bir pırlantanın Carat ağırlığı hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz.

Renk hakkında daha detaylı bilgi mi arıyorsunuz? İpuçları kısmımızı ziyaret ediniz.

Diğer müşterilerimiz hangi rengi tercih ediyor ?
Pırlanta.net müşterileri ağırlıklı olarak VS1 - SI2 bandındaki ürünleri tercih etmektedirler.

Sorunuz mu var?
Lütfen bizimle 0212-520-4032 no.lu telefondan ya da bilgi@pirlanta.net adresinden bağlantıya geçiniz.
Pırlanta.net