ÜYE GİRİŞİ
E-Mail
Şifre
» Şifremi unuttum

PIRLANTA

Biçim    Pırlanta.net'de farklı pırlanta biçimlerinin hepsine aynı kalite standardı uygulanır. En çok tercih edilen yuvarlak kesim pırlantalarımızın yanı sıra, başta prenses kesim ve baget kesim olmak üzere, birçok yuvarlak harici "fantezi kesim" pırlantayı da sitemizden satın alabilirsiniz. Bütün sertifikalı pırlantalarımız FL - SI2 arası berraklığa, D - J arası renge ve Ideal - Vasat arası kesim kalitelerindedir.

Pırlantanızın biçimini seçin
Her pırlanta biçiminin kendine has bir güzelliği vardır. Aşağıdaki şekiller arasından sizin gözünüze en hoş gelen pırlantayı seçebilirsiniz. Eğer aşağıdaki bilgilerde cevabını bulamadığınız sorular var ise, lütfen bizimle 0212-520-4032'den temasa geçmekten çekinmeyin. Aradığınız pırlantayı bulmanız için elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız

pırlanta

Yuvarlak
Yuvarlak kesim pırlanta, hem dünyada hem de Türkiye'de açık ara en çok tercih edilen pırlanta biçimidir. Yaklaşık 100 yıldan beri, pırlanta kesimcileri, çeşitli matematiksel formüller ve ileri ışık teorileri kullanarak pırlantanın yansıttığı ışıltı ve kıvılcımı arttırmak için çalışmalar yapmışlardır. En çok tutulan ve hakkında en çok araştırma yapılan kesim biçimi olmasının yanı sıra, yuvarlak kesim bir pırlantayı seçmek, size neredeyse sınırsız renk, berraklık ve kesim kalitesi opsiyonu sunarak tam istediğiniz ışıltıyı bulmanızı kolaylaştıracaktır.


Prenses
prenses kesim pırlanta Yuvarlak kesimden sonra en popüler kesim olan prenses kesim pırlanta, kare ya da kareye çok yakın bir üstten görünüme sahiptir. Keskin köşeleri ve kare yapısıyla farklı bir ışıltıya sahip olan bu kesimi seçerseniz, lütfen J ve daha düşük renklerden birini seçtiğiniz taktirde pırlantanın kenar kısımlarında sarı rengi net biçimde görebileceğinizi göz önünde bulundurun. İkinci önemli bir konu, prenses kesim pırlantanın kare ya da dikdörtgene yakın kare şeklinde olabileceğidir. Özellikle 0.50 Carat'ın üzerinde olan ağırlıklarda, genişlik uzunluk oranının 1 - 1.10 arası olmasına dikkat edin.


Baget
baget kesim pırlanta Bu kesimi farklı kılan özellik, tabla kenarlarının katmanlı biçimde kesilmiş olması ve bu katmanların verdiği farklı ışıltıdır. Türkiye'de Prenses kesimden sonra en çok tercih edilen biçim olanBaget kesim Pırlanta, daha çok kenar taşı ya da 3 - 5 taşlı alyanslarda kullanılmakla birlikte, fantezi kesim seven bayanlar için mükemmel bir tek taş seçimi de olabilir. Bu tarz bir pırlanta seçmeyi tasarlıyorsanız, SI berraklığa sahip bir ürün seçtiğiniz taktirde, sertifikasını inceleyerek lekelerin tablanın ortasında olmadıklarını teyid etmenizi öneririz.


Asscher
Assher kesim pırlanta Benzersiz bir güzelliğe sahip olan bu biçimin bagetden tek farkı, şeklinin kare olmasıdır. Kesim biçimi berraklığı çok öne çıkardığından, SI ve altı kalitelerde sertifikanın dikkatli incelenmesini tavsiye ediyoruz. Bir diğer önemli nokta da, bir pırlantanın Assher biçimli olarak tabir edilmesi için, genişlik - uzunluk oranının 1.00 ile 1.05 arası olması gerektiğini, 1.05'den büyük kesimlerin baget kabul edileceğini bilmeniz gerektiğidir.


Markiz
Markiz kesim pırlanta Markiz kesim pırlanta, carat ağırlığı bazında mümkün olan en büyük görünümü veren kesim biçimlerinden biridir. Özellikle yuvarlak ya da damla kesim iki pırlantanın arasında mükemmel bir görünüm veren bu pırlanta biçimi aynı zamanda takıldığı parmağı uzun ve zayıf gösterir. Klasik markiz kesim için tercih edilmesi gereken uzunluk - genişlik oranı 1.75 ile 2.25 arasıdır.


Oval
oval kesim pırlanta Oval bir pırlanta, yuvarlak kesime benzer bir ışıltı ve güzelliğe sahiptir. Takıldıkları parmakta uzun ve düzgün bir şekil vurgusu yaptıkları için tutulan bir pırlanta biçimidir. Geleneksel oval pırlantalarda uzunluk - genişlik oranı 1.30 ile 1.65 arasındadır.


Damla
Damla kesim pırlanta Farklı şekli sebebiyle küpe ve diğer bazı takılarda çok kullanılan bir pırlanta biçimidir. Klasik ölçülerde bir damla kesim pırlanta takmak istiyorsanız, seçtiğiniz pırlantanın uzunluk-genişlik ölçülerinin 1.45 ile 1.75 arasında olmasına lütfen dikkat ediniz.


Kalp
kalp Aşkın nihai simgesi olan kalp şeklinde biçimlendirilmiş olan bu pırlantalar, orjinal kesim tarzlarıyla dikkat çekmektedir. Kalp biçimli pırlantalarda J ve daha sarı renklerin gözle net biçimde fark edileceğini lütfen göz önünde bulundurun. Kalp biçimli pırlantalarda, orantılı bir kalp şekli elde etmek için gereken uzunluk - genişlik oranı .90 ile 1.15 arasıdır.


Cushion (Yastık)
Cushion kesim pırlanta Yaklaşık 100 yıldır popüler bir kesim olan Cushion ya da Yastık biçimli pırlantalar, parlaklıklarını arttırmak için yuvarlatılmış köşeleri ve büyük tablaları ile dikkat çekmektedirler. Böyle bir kesimin bedeli ise, berraklığı öne çıkarmalarıdır. Bu sebeple yastık kesimi tercih ederseniz, berraklığının iyi olduğundan emin olunuz. Eğer kare şekill bir yastık kesim pırlanta tercih ediyorsanız 1.00 ile 1.05 arasından bir uzunluk-genişlik oranı, diktörgen biçim tercih ediyorsanız,1.10 ve daha büyük oranları seçmelisiniz.


Pırlanta.net